Весняний сад: секрети успішної посадки плодових дерев

Весна — найкращий час для закладання плодових садів. Щоб дерева добре прижилися та тішили врожаєм протягом багатьох років, важливо правильно вибрати саджанці та підготувати місце для їх посадки. Які сорти найкраще підходять для дачної ділянки? Як визначити якісний посадковий матеріал? Коли висаджувати дерева і якою повинна бути посадкова яма? Розбираємося у всіх нюансах весняної посадки плодових дерев.

Як вибрати саджанці плодових дерев для весняної посадки

Для правильного вибору саджанців необхідно дотримуватися кількох правил:

  1. Віддавати перевагу сортам, адаптованим до умов вашого регіону. Вони краще витримують місцеві кліматичні умови, менше хворіють, тому дають стабільний урожай.
  2. Враховувати склад ґрунту на вашій ділянці. Так, яблуні потребують родючих, легких та нейтральних ґрунтів, груші — вологих слабо опідзолених земель, супісків та суглинків, а вишні краще розвиваються на середніх і легких суглинках.
  3. Визначити рівень підземних вод. Для сильнорослих дерев, у яких довгі корені, він повинен бути не менше 3 м. Напівкарликові сорти комфортно ростуть, якщо ґрунтові води залягають не вище 2,5 м. Для карликових культур, у яких коренева система поверхнева, цей показник не повинен перевищувати 1,5 м. В іншому випадку є ймовірність загнивання коренів та поганого росту.

Придбати саджанці варто тільки в спеціалізованих магазинах або розплідниках. Це дозволить отримати здоровий і міцний посадковий матеріал. Найкраще приживаються та розвиваються дворічні саджанці.

Оптимальне місце для посадки

Вибравши відповідні сорти, важливо правильно вибрати місце для їх посадки. Оптимальним варіантом буде південна сторона ділянки, але садити плодові дерева можна також на південному заході. Місце під посадку має добре освітлюватися і бути захищеним від протягів. Це допоможе саджанцям швидше прижитися та уникнути вимерзання.

Термін посадки плодових дерев навесні

Точні терміни посадки плодових дерев залежать від конкретних культур і типу посадкового матеріалу:

  1. Саджанці яблунь, груш і кісточкових культур (вишня, слива, абрикос). Необхідно висаджувати якнайшвидше — відразу після того, як зійде сніг. Ґрунт повинен вже відтанути. При цьому важливо, щоб бруньки на деревах ще не почали розпускатися. Закінчити посадкові роботи краще за 10 днів до цього.
  2. Саджанці плодових кущів (смородина, аґрус, малина). Менш чутливі до термінів посадки. Їх можна висаджувати навіть, якщо бруньки вже почали розпускатися.
  3. Саджанці плодових дерев або кущів в контейнерах (з закритою кореневою системою). Їх можна висаджувати протягом усього сезону.

Дотримання термінів посадки дозволяє рослинам швидше прижитися та уникнути зневоднення.

Підготовка посадкової ями

При посадці важливо дотримуватися оптимальної відстані між саджанцями. Для цього потрібно враховувати майбутній ріст культур. Якщо на ділянці будуть рости дерева різної висоти, відстань між ними повинна становити 6–9 м.

При посадці необхідно враховувати особливості кореневої системи дерев. Глибина посадкової ями повинна бути достатньою для вільного розміщення коренів. Її розміри залежать від типу підвою та виду плодових дерев:

  • яблуні та груші на сильнорослому/напів карликовому підвої — діаметр 1 м і більше, глибина відповідно 60/40 см;
  • карликові дерева — діаметр 90 см, глибина 40 см;
  • вишня, слива, обліпиха, чорноплідна горобина, ірга — діаметр 80 см, глибина 40 см.

При підготовці ями верхній родючий шар землі відкладають, нижній — прибирають повністю. На дно вносять гній або перегній. Також можна удобрювати лунку мінеральними складами (азофоскою, суперфосфатом). Потім засипають частину родючої землі. В центрі ями вбивають кіл. До нього пізніше прив'язують саджанець.

Як саджають плодові дерева: основні правила

Дерево розміщують з північної або північно-східної сторони кола — так воно буде захищене від перегріву сонцем. Важливо правильно розташувати кореневу шийку саджанця. Її часто плутають з місцем щеплення, але їх легко розрізнити. Для цього потрібно протерти стовбур вологою ганчіркою — на місці переходу від нього до коренів кора змінює відтінок з зеленуватого на світло-коричневий. Це вказує на межу кореневої шийки. При посадці її розміщують на 3–6 см вище рівня ґрунту. Він осяде, і коренева шийка виявиться на рівні землі.

Після розміщення саджанця землю навколо нього обережно утрамбовують. Потім формують пристовбурне коло, створюючи земляний валик висотою 10–15 см по краю посадкової ями. Саджанець поливають, вносячи 2–3 відра води, а ґрунт мульчують.

Догляд за саджанцями після посадки

Через 7–10 днів після посадки дерева поливають розчином стимулятора коренеутворення, наприклад, епіном або цирконом. Корисним також буде позакореневе підживлення. В перші 2 роки життя дерева особливо вразливі, тому важливо забезпечити їм належний догляд, що передбачає:

  • регулярний, помірний полив;
  • рихлення ґрунту після кожного поливу;
  • видалення бур’янів;
  • внесення добрив.

Правильний догляд в перші роки забезпечить деревам хороший розвиток, а в майбутньому — здоровий і щедрий врожай.