
Приближення весни змушує активізуватися городників. Одне з найактуальніших питань, яке постає перед ними — правильна посадка картоплі. Як забезпечити ефективний старт росту рослинам, щоб отримати багатий врожай? Успіх залежить не тільки від сорту, але й від правильної підготовки бульб, ґрунту та дотримання технології посадки. Помилки на цьому етапі можуть призвести до низької схожості, слабкого розвитку рослин і, як наслідок, скромного врожаю. Розкриваємо основні секрети правильної посадки картоплі.
1. Вибір якісного посадкового матеріалу
Відбір насіннєвої картоплі проводять ще восени, коли закладають її на зберігання. Найкраще підходять бульби з такими характеристиками:
- рівна форма;
- велика кількість вічок;
- відсутність дефектів;
- розмір, як у курячого яйця — іноді вибирають бульби й побільше (за умови наявності достатньої кількості вічок їх перед посадкою можна розрізати).
Протягом зими насіннєву картоплю слід періодично оглядати та перебирати. Важливо видалити хворі, зморщені бульби, а також ті, у яких не проклюнулися вічка і які почали гнити.
2. Передпосадкова підготовка картоплі
Щоб картопля швидше проросла і дала хороший урожай, її потрібно «розбудити» перед посадкою. Цей процес називається яровизацією. Він допомагає збільшити врожайність до 30%. Основні способи яровизації:
- Вплив світлом. За місяць до посадки бульби виймають зі сховища і розкладають в один шар у теплому (+15–20 °C) і світлому місці. Це може бути, наприклад, веранда або теплиця. При нестачі місця розмістити картоплю можна в ящиках у кілька ярусів. У будь-якому випадку важливо забезпечити доступ світла до бульб. Під дією сонця вони зеленіють і дають міцні паростки. Для рівномірності процесу картоплю раз на тиждень перевертають і злегка зволожують.
- Використання вологої тирси. Картоплю викладають на неї для пророщування. При цьому важливо стежити, щоб тирса не пересихала. Через 3–4 тижні з'являються паростки та добре розвинені корінці.
Який би спосіб не вибрали, головне — забезпечити бульбам тепло, світло і помірну вологість. Тоді картопля швидко піде в ріст.
3. Вибір оптимального часу для посадки
Точні строки посадки картоплі залежать від регіону та кліматичних умов. Головне правило — ґрунт повинен прогрітися щонайменше до 6–8 °C і трохи підсохнути. Орієнтовні терміни посадки:
- у центральних регіонах — кінець квітня - перша половина травня;
- у південних регіонах — перша половина квітня, а в теплі роки — навіть кінець березня.
Якщо посадити бульби в холодний і занадто вологий ґрунт, зростає ризик розвитку грибкових захворювань. При цьому паростки можуть згнити.
4. Вибір місця та підготовка ґрунту
Найкраще картопля почувається на суглинкових і супіщаних ґрунтах. Важка, глиниста, заболочена або кам’яниста земля їй не підходить. Для культури потрібно обрати ділянку, яка освітлюється протягом усього дня.
Підготовка ґрунту під картоплю починається з осені. До настання заморозків землю удобрюють і перекопують. На 1 м² потрібно відро перегною або компосту та по 15–20 г сульфату калію і суперфосфату. Навесні, коли ґрунт підсохне, його розпушують граблями та вирівнюють. Якщо за зиму земля сильно ущільнилася, ділянку перекопують повторно.
5. Правильна посадка бульб
Картоплю висаджують за такою схемою:
- ширина міжрядь — 50–60 см;
- відстань між бульбами — 30–35 см;
- глибина загортання — приблизно 20 см (на штик лопати).
Для додаткового живлення в кожну лунку варто додати жменю перегною, дрібку золи та нітроамофоски. Перед посадкою бульби можна обробити протруйниками з інсектицидними та фунгіцидними властивостями. Це допоможе захистити рослини та бульби від хвороб і таких шкідників, як колорадський жук, капустянка чи дротяник.
Якщо дотримані всі умови, приблизно через тиждень з’являться сходи. Далі успіх вирощування культури залежить від догляду та агротехніки.