Як посадити полуницю весною: поради для багатого врожаю

Посадка полуниці весною — важливе завдання, від ретельності підходу до якого залежить врожай на наступні кілька років. Як підготувати грядки, які саджанці вибрати і як правильно їх висаджувати? Розкриваємо особливості теми, щоб кожен бажаючий міг з успіхом вирощувати культуру на своїй ділянці.

Вибір розсади для весняної посадки полуниці

Весною полуницю висаджують розсадою з закритою або відкритою кореневою системою. Саджанці отримують з насіння або від материнського куща. Перший спосіб підходить для розмноження рідкісних сортів, але вимагає більше часу. Другий — передбачає використання вкорінених вусів, які добре приживаються і швидше починають плодоносити. Характеристики саджанців, що підходять для висадки:

  • 3 і більше зелених листків без плям і пошкоджень;
  • коренева шийка діаметром 6–7 мм;
  • розвинута коренева система з довжиною корінців 7–10 см.

Якісна розсада дає успішний старт для вирощування культури.

Терміни посадки полуниці весною

Для дачника важливо вибрати оптимальний час для весняної посадки. Коренева система саджанців повинна бути готовою до висадки, а ґрунт має достатньо прогрітися і підсохнути. Садити полуницю потрібно, коли встановиться стабільно тепла погода. При цьому денна температура повинна бути не менше +15 °С, а нічна — не нижче +8 °С. Важливо, щоб ґрунт прогрівся не менше ніж до +10 °С. Саджанці, вирощені на відкритій землі, виявляють стійкість до пізніх весняних заморозків. Розсаду необхідно висаджувати пізніше або вкривати спанбондом на ніч. Рекомендовані терміни посадки залежать від регіону:

  • південні райони — кінець березня – середина квітня;
  • регіони з помірним кліматом — друга декада травня;
  • північні широти — кінець травня.

При визначенні термінів посадки слід орієнтуватися також на погодні умови. Якщо якісь рослини не приживаються, на їх місце можна посадити нові.

Підготовка до посадки

Найкращими попередниками для полуниці є злакові культури. Не варто її садити після пасльонових. Місце потрібно змінювати кожні 3-4 роки. Для культури підходить родючий і пухкий ґрунт з нейтральною або слабо кислою реакцією. Ідеальними для її вирощування будуть супіщані або суглинисті землі, до яких додають торф або перегній. Ділянка для посадки повинна бути рівною, добре освітленою і з глибоким заляганням ґрунтових вод.

Підготувати грядку під полуницю потрібно з осені або навесні (за місяць до посадкових робіт). Для цього потрібно прибрати сміття, перекопати землю і вирівняти її поверхню граблями. Ґрунти з орним шаром менше 20 см попередньо заглиблюють, а кислі землі — вапнують ще за 3 роки до посадки полуниці. Бідний ґрунт потрібно збагачувати, використовуючи органічні та мінеральні добрива.

Як правильно садити полуницю

Для успішного вирощування культури спочатку потрібно вибрати оптимальну для себе схему висадки: гніздами (один центральний кущ і 6 навколо нього), окремими рослинами, рядами, килимом (полуниця розростається самостійно через вуса). Щоб ягоди були великими, відстань між саджанцями має становити 45–60 см, між рядами — 40 см. Садити полуницю потрібно, дотримуючись таких рекомендацій:

  1. Підготовка грядки. Для цього потрібно вирівняти перекопану землю і зробити борозни або лунки (залежно від обраної схеми посадки). Під кожну рослину потрібно внести по 50 г перегною та деревної золи. Перед посадкою зробити полив.
  2. Підготовка саджанців. Корінці обрізають до 10 см. Якщо корені підсохли, потрібно замочити їх в воді з розведеним в ній біостимулятором росту. Рослини також можна потримати в настої часнику, що допоможе відлякати шкідників. Щоб зберегти вологу, саджанці опускають в глиняну бовтанку.
  3. Посадка. В центрі лунки потрібно зробити горбок і розправити корінці. Потім їх присипають землею, залишаючи центральну точку росту на рівні поверхні землі. Рослини поливають і мульчують.

Також можна посадити полуницю на агроволокно. Це допомагає утримувати вологу та запобігає росту бур'янів.

Кущі, посаджені навесні, зазвичай починають плодоносити лише наступного сезону. До осені рослини формують потужні розетки, які часто використовують для оновлення посадок.

Пропозиції саджанців полуниці